Sérülési protokollok 1. rész
Ebben a cikksorozatban annak jártunk utána, hogy vajon mi a helyes eljárás, ha mozgás közben megsérül az ember. Hallottál már a RICE modellről? Ha nem, most megismerheted.
Ha végre rászántad magad a rendszeres testedzésre, az aktív sportolásra, a kezdeti lelkesedés után fontos, hogy tudatos sportolóvá is válj.
Az egyik leglényegesebb feladat a prevenciós szemlélet kialakítása, a sérülésmegelőzés.Mindig igyekezz megfelelő öltözetben, felszerelésben edzeni. Helyezz hangsúlyt a megfelelő bemelegítésre, az edzés utáni levezetésre, nyújtásra!
Ezzel már sokat tettél az épséged megóvása érdekében. Azonban a legnagyobb igyekezeted ellenére is előfordulhat kisebb-nagyobb sérülés.
Tudnod kell, hogy húzódás esetén egy izom, vagy az izmot a csonthoz kötő ín megnyúlása, szakadása következik be, míg ránduláskor az izületet körülvevő szalagok sérülnek meg vagy szakadnak el.

Húzódáskor és ránduláskor is célszerű az alább bemutatott módszert alkalmaznod annak érdekében, hogy csökkenteni tudd a duzzanatot, és enyhítsd a fájdalmat.
Világszerte gyakran alkalmazott elsősegélymódszer a lágyszöveti sérülések során a RICE modell (rest, icing, compression, elevation), azaz a sérült végtag pihentetése, jegelése, kompressziója és megemelése.De vajon mit is jelent mindez?
Pihentetés (Rest)
Ülve vagy fekve, de pihentesd a sérült testrészt.
Jegelés (Ice)
Jegeld a sérült területet 20-30 percig. Közvetlen hidegnek azonban ne tedd ki a bőröd, mindg használj törölközőt.

Kompresszió (Compression)
Tegyél rugalmas fáslit vagy hasonló kompressziós kötést a sérült rész alatti izülettől a felette lévőig.

Felpolcolás (Elevation)
Polcold fel a sérült testrészt. Támaszd alá megemelt pozícióban.
Ne feledd, ez egy gyors elsősegély, amit otthon alkalmazhatsz. Ahhoz azonban, hogy a sérülésed mihamarabb meggyógyulhasson, konzultálj szakorvossal, gyógytornásszal.
A következő részben a M.E.T.H protokollról lesz szó.